--

Zaplanuj leczenie zębów – diagnostyka zębów

Aby lekarz stomatolog mógł rozpocząć prawidłowe leczenie zęba, niezbędne jest dokonanie skutecznej diagnostyki. W stomatologii diagnostyka dzieli się na dwa etapy: wywiad połączony z badaniem lekarskim wewnątrzustnym przeprowadzanym za pomocą lusterka i zgłębnika oraz badanie radiologiczne.

Zęby u człowieka

Dorosły człowiek na ogół ma w jamie ustnej od 28 do 32 zębów stałych, w tym: 

  • 8 siekaczy,
  • 4 kły,
  • 8 przedtrzonowców,
  • 8 – 12 trzonowców (cztery zęby to „ósemki”, czyli tak zwane zęby mądrości).

Każdy z zębów dzieli się na trzy podstawowe elementy: koronę (widoczna część zęba), szyjkę zębową (która łączy korzeń z koroną) i korzeń (który ma za zadanie stabilizację zęba). Ocena stanu uzębienia oraz jamy ustnej powinna być pierwszym krokiem w diagnostyce stomatologicznej. Nasi eksperci z Centrum  Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski podczas pierwszej wizyty diagnozują zmiany próchnicowe, ich stadium oraz położenie powierzchniowe. Poza tym zwracają także uwagę na stan błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i przyzębia, szukając ewentualnych niepokojących zmian. 

Badanie radiologiczne

Niezwykle ważnym elementem prawidłowej diagnostyki stomatologicznej powinno być badanie radiologiczne. Dlatego też już podczas pierwszej wizyty w naszym Centrum Stomatologia Borowski lekarze wykonują zdjęcie pantomograficzne. Dzięki pracowni rentgenowskiej najnowszej generacji na miejscu wykonujemy zdjęcie przeglądowe wszystkich zębów, co pozwala na bardzo precyzyjną, cyfrową diagnostykę oraz wykrycie problemów niewidocznych przy zwykłym badaniu. Ponadto gabinet w Starachowicach jest też wyposażony w mobilny rentgen cyfrowy (RVG), dzięki któremu możliwe jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego wybranego zęba. 

Dlaczego zęby bolą?

Ból zęba jest sygnałem, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Długotrwały, tępy ból może oznaczacz zainfekowanie miazgi próchnicą lub stan zapalny. Dokładnej diagnostyki i oceny stanu zębów powinien w takim przypadku dokonać lekarz stomatolog, który zlokalizuje źródło bólu i problem. Doraźne środki przeciwbólowe, choć mogą uśmierzyć ból, nie leczą jego przyczyny, dlatego tak ważne jest udanie się do specjalisty. Krótki, ostry ból podczas spożywania gorących/zimnych posiłków i napojów, albo słodkich/słonych posiłków i napojów może zaś świadczyć o nadwrażliwości zębów, a to z kolei o osłabieniu lub zniszczeniu szkliwa. Tkliwość w jamie ustnej w połączeniu z długotrwałym krwawieniem dziąseł, odsłonięciem szyjek zębowych, obrzękami, suchością w jamie ustnej i brzydkim zapachem wydobywającym się z ust może świadczyć o chorobach przyzębia i konieczności wdrożenia leczenia periodontologicznego. Niezależnie od przyczyny bólu zębów, niezbędna jest konsultacja z lekarzem stomatologiem. Dużym plusem naszego Centrum Stomatologia Borowski jest fakt, że poza doświadczonymi dentystami w naszej placówce posiadamy także poradnię periodontologiczną, ortodontyczną czy też implantologiczną, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić nie tylko diagnostykę zębów, lecz także kompletne leczenie jamy ustnej.