--

Zaburzenia odżywiania a problemy z zębami

XXI wiek jest czasem nowych technologii, szybkich decyzji, przyspieszonego tempa życia i coraz większego stresu. Niestety, jest też stuleciem, które charakteryzuje się coraz większą ilością osób zmagających się z problemami psychicznymi. W wielu przypadkach problemy te skutkują zaburzeniami odżywiania, które z kolei w znaczący sposób wpływają na stan zębów oraz kondycję jamy ustnej. Co dokładnie dzieje się z zębami pacjentów, którzy cierpią na problemy z odżywianiem? W jaki sposób stomatolog może rozpoznać zaburzenia odżywiania u pacjenta?

Anoreksja, bulimia, jadłowstręt – krótka charakterystyka

Problemy z zaburzeniem odżywiania spowodowane są kondycją psychiczną, jednak w ogromnym stopniu wpływają na stan zdrowia. Statystyki pokazują, że na anoreksję i bulimię cierpi około 70 milionów osób na świecie. Szczególnie dużą grupę wśród chorych reprezentują nastolatkowie oraz młode kobiety i młodzi mężczyźni. Mówiąc o zaburzeniach odżywiania, mówimy o anoreksji, bulimi czy jadłowstręcie psychicznym. Osoby cierpiące na te zaburzenia wykazują działania kompulsywne, np. objadają się i prowokują wymioty bądź w znaczący sposób ograniczają spożywanie pokarmów, obsesyjnie kontrolując wagę swojego ciała.

Zaburzenia odżywiania – objawy

Wśród najczęściej widocznych objawów zaburzenia odżywiania wyróżnia się nadmierną chudość bądź widoczne zmniejszenie spożywanego pokarmu oraz nastawienie do przyjmowanych posiłków. Jednak biorąc pod uwagę młody wiek osób, u których często występują te problemy, niekiedy rodzicom trudno dopatrzeć się objawów choroby u swojego dziecka, ponieważ to skutecznie je ukrywa. Obok widocznych zmian w posturze chorego, zaburzenia odżywiania wpływają także na stan zębów, dlatego to właśnie stomatolog może wskazać na problem odżywiania u pacjenta.

Pomoc doświadczonego stomatologa w wykryciu zaburzeń odżywiania

Zaburzenie odżywiania jest chorobą o podłożu psychicznym, dlatego wielu osobom tak trudno o niej mówić czy przyznać się do problemów, z jakimi się mierzą. Oprócz bliskich, psychologów czy specjalistów w dziedzinie odżywiania, osobą która może zorientować się, że pacjent cierpi na zaburzenia odżywiania, jest stomatolog. Doświadczony dentysta przyporządkuje erozję szkliwa o bardzo charakterystycznym obrazie klinicznym zęba do problemów z odżywianiem.

Kondycja jamy ustnej a zaburzenia odżywiania

Wśród problemów jamy ustnej związanych z odżywianiem wyróżnia się przede wszystkim te spowodowane dostaniem się do niej kwasu żołądkowego w wyniku wymiotów. Kwas żółciowy niszczy szkliwo i zewnętrzną tkankę. Prowadzi to do kwasowej erozji szkliwa, czyli utraty tkanek twardych zęba. Sprawia to, że szkliwo staje się coraz cieńsze, aż w końcu może praktycznie zniknąć i odsłonić wrażliwą zębinę, co pacjent boleśnie odczuje. W wyniku tych problemów zęby mogą stać się także bardziej żółte, a pacjent odczuwać ich nadwrażliwość.

Pomoc stomatologa dla pacjentów z zaburzeniami odżywiania

W naszym Centrum pomoc otrzyma każdy pacjent, który cierpi na problemy spowodowane zaburzeniami odżywiania. Jednak przede wszystkim należy podkreślić, że osoby zmagające się z tego typu problemami w pierwszej kolejności powinny udać się po pomoc do specjalistów z dziedziny psychologii. Będąc w trakcie terapii bądź po jej zakończeniu, pacjent powinien zadbać także o kompleksowe leczenie stomatologiczne. W Centrum Borowski otrzymasz pomoc:

  • w leczeniu ubytków próchniczych,
  • przy usunięciu kamienia nazębnego,
  • przy wymianie wypełnień,
  • w leczeniu kanałowym,
  • przy ekstrakcji zębów,
  • przy odbudowie protetycznej,
  • przy leczeniu nadwrażliwości zębiny.

Uzyskaj więcej informacji i umów się na wizytę w Centrum Stomatologia Borowski.