Proste zęby: przede wszystkim dla zdrowia! Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Założenie aparatu ortodontycznego przeważnie kojarzy się z aspektem estetycznym. Co jednak ważne, w wielu przypadkach jest to przede wszystkim troska o zdrowie zębów. Nieraz nieprawidłowe ich ustawienie może powodować ścieranie, większe ryzyko powstawania próchnicy, czy nawet bóle głowy i problemy ze snem, co podkreślają nasi eksperci z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski. Kiedy zatem warto założyć aparat i jak należy się do tego przygotować?

Niewątpliwie nie można wykluczyć wspomnianego czynnika estetycznego. Zdarza się bowiem, że zęby są elementem, który znacznie osłabia samoocenę. Nieraz staje się źródłem kompleksów i zabiera radość codzienności – bo jak można się otwarcie śmiać, skoro powoduje to tak duży dyskomfort? Warto jednak przyjrzeć się bliżej także aspektom zdrowotnym, które są wskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego. Może być tak, iż tego rodzaju problemów nie widać na pierwszy rzut oka, a nieprawidłowy zgryz będzie powodował np. ścieranie się zębów i znaczne ich osłabianie. 

Jakie są wskazania do założenia aparatu ortodontycznego?

Tego typu leczenie umożliwia terapię wad zgryzu, czyli:

 • przodozgryzu (zęby żuchwy są nazbyt wysunięte do przodu), 
 • tyłozgryzu (zbytnie cofnięcie się szczęki),
 • zgryzu głębokiego (zęby górne zbyt mocno nachodzą na zęby dolne), 
 • zgryzu otwartego (zęby górne nie stykają się z dolnymi), 
 • zgryzu krzyżowego (zęby górnego łuku osadzone są zbyt wąsko)
 • zbyt gęstego stłoczenie zębów (z braku wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, zęby wychodzą poza niego), 
 • szerokich przerw pomiędzy poszczególnymi zębami.

Zgryz, który nie ma prawidłowej budowy, może stać się przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych. Założenie aparatu ortodontycznego może być jednak nie tylko sposobem leczenia negatywnych skutków, które już wystąpiły, ale jest też formą prewencji przeciwko ich powstaniu (działanie prewencyjne jest szczególnie polecane przez naszych specjalistów). Jakie mogą to być konsekwencje?

 • parodontoza – osłabienie zębów, zmniejszenie odporności, cienkie końcówki mogące skutkować kruszeniem się;
 • pękające, kruszące się wypełnienia zębów – mogą być efektem właśnie wad zgryzu;
 • znacznie zwiększone tempo tworzenia się oraz ilość kamienia nazębnego;
 • wady wymowy – nieprawidłowe ustawienie zębów może utrudniać wyraźne mówienie oraz hamować terapię logopedyczną (jest to istotne zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych);
 • próchnica oraz choroby dziąseł – wady zgryzu mogą utrudniać codzienną higienę zębów, może być ograniczony dostęp do niektórych przestrzeni, co zwiększa ryzyko próchnicy oraz infekcji jamy ustnej;
 • zmiany w rysach twarzy – istotną rolę odgrywa tu nadmierne wysunięcie lub cofnięcie obu łuków, które odbija się na budowie twarzy, co szczególnie widać z perspektywy profilu.

Gdy decyzja została podjęta – jak rozpocząć przygotowania?

Proces leczenia ortodontycznego należy rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, w trakcie której ortodonta będzie mógł zapoznać się z problemem i wstępnie zaproponować wskazany dla danej osoby sposób leczenie. Przed założeniem aparatu stałego należy jednak wykonać jeszcze kilka kroków, przede wszystkim jest to leczenie ewentualnej próchnicy i uzupełnienie ubytków. Trzeba też usunąć kamień nazębny, wskazane jest również piaskowanie. Wszystko po to, aby ryzyko rozwinięcia się ewentualnych problemów z zębami było jak najbardziej zminimalizowanie, ponieważ w trakcie noszenia aparatu mogą powstawać one znacznie szybciej. Co ważne, może pojawić się wskazanie usunięcia niektórych zębów, najczęściej są to ósemki. Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku, a do każdego w taki właśnie sposób podchodzimy.

Do finalnych zaleceń potrzebne jest jeszcze wykonanie panoramicznego zdjęcia RTG zębów oraz wycisku gipsowego, który to jest dokładnym modelem całości uzębienia. Staje się on dopełnieniem diagnostyki oraz wizualizacją, która jest niezwykle pomocna także w trakcie leczenie. 

Warto pamiętać, że zakładając aparat ortodontyczny musimy uzbroić się w cierpliwość. Nieraz jest to proces mogący trwać sporo ponad rok. Stąd też tak ważne jest oddanie się w ręce profesjonalistów, w których kompetencje można zaufać. Nasi specjaliści ciągle rozwijają swoje umiejętności i chętnie przekażą je na rzecz zdrowia twoich zębów!
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki sposób leczenia ortodontycznego będzie dla ciebie najlepszy, umów się na konsultację w naszym Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach – pozwól sobie pomóc!