Jeśli wybielanie zębów, to tylko u dentysty!

Wybielanie zębów jest jednym z najprostszych sposobów, aby relatywnie szybko i niedrogo poprawić stan uzębienia. Aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem można skorzystać z past i nakładek dostępnych w aptekach i drogeriach lub zdać się na pomoc specjalisty, umawiając się na wybielanie zębów u dentysty. Dlaczego warto wybrać tę drugą opcję? Z jednego prostego powodu – wybielanie zębów pod okiem stomatologa jest znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze

Wybielanie zębów w domu, uważaj, aby sobie nie zaszkodzić

Wybielanie zębów w domu jest proste i tanie. W ofercie aptek, a nawet drogerii, znajduje się szeroka gama produktów, gwarantujących piękny biały uśmiech. Niewiele jednak osób wie, że ogólnodostępne nakładki czy pasty wybielające nie są zalecane dla wszystkich, ponieważ mogą wywoływać dotkliwe skutki uboczne. Jednym z nich jest nadwrażliwość zębów. Zawarty w preparatach nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru, zwłaszcza gdy jest stosowany nieumiejętnie, w nadmiarze, może osłabiać strukturę i twardość szkliwa.  A naruszenie szkliwa wiąże się z ryzykiem większej adhezji (przylegania) bakterii do jego powierzchni, w efekcie czego niewykluczone jest pojawienie się próchnicy, a nawet zapalenia miazgi. Mówiąc o próchnicy, należy podkreślić, że jest ona przeciwwskazaniem do wykonania domowych zabiegów wybielających – notabene taka informacja znajduje się na etykietach wielu produktów z tej kategorii. Wybielanie zębów w domu utrudnia leczenie próchnicy, ponieważ resztki substancji aktywnych, pozostających na tkankach zębowych zakłócają proces wiązania materiałów kompozytowych używanych do wypełnienia ubytków. To dlatego samodzielne wybielanie zębów powinno odbywać się pod okiem stomatologa, który przygotuje zęby do zabiegu, doradzi przy nadwrażliwości i co ważne, podpowie, które domowe sposoby będą w danym przypadku najlepsze.

Produkty do wybielania zębów w domu, nie kupuj kota w worku

Najpopularniejsze produkty do wybielania zębów w domu to dobrze znane pasty i żele. Są to jednak produkty nie tyle wybielające, ile rozjaśniające, które nie są w stanie zmienić barwy tkanek zębów lecz wyłącznie usunąć przebarwienia powstałe od kawy, herbaty czy tytoniu. Ich działanie opiera się na procesie abrazji (ścierania) – mechanicznego usuwania osadów z pomocą zawartych w pastach substancji ściernych (węglanu wapnia, wodorotlenku wapnia i magnezu lub na przykład tlenku krzemu). Ponieważ te drobinki ścierne oddziałują na powierzchnię zębów oraz niestety na szkliwo i zębinę, warto o nich wiedzieć nieco więcej i przed zakupem pasty typu “white” wziąć pod uwagę stopień ścieralności (REA i RDA). Preparaty rozjaśniające, przeznaczone do codziennego użytku zachowują wartość RDA na poziomie 30-70, natomiast pasty wybielające często przekraczają 100, więc trzeba z nimi uważać, aby poprzez zbyt intensywne szczotkowanie nie nabawić się ubytków klinowych ani problemów z nadwrażliwością. 

Poza szeroko reklamowanymi pastami i żelami wybielającymi, dostępna jest także bardziej profesjonalna gama tego typu produktów, bazująca na wspomnianym już nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu. Te produkty, choć z pewnością bardziej skuteczne, należy użytkować z zachowaniem szczególnej ostrożności, by nie przekroczyć cienkiej granicy między korzyścią a szkodą. Wybielanie zębów w domu powinno zatem przebiegać zgodnie z zaleceniami, najlepiej i producenta, i lekarza stomatologa, ponieważ substancje aktywne łatwo zamiast działania estetycznego wywołują działanie destrukcyjne, polegające na trwałym uszkodzeniu szkliwa. 

Wybielanie zębów, tylko u dentysty!

Mając na uwadze powyższe, nawet wybielanie zębów w domu powinno odbywać się pod nadzorem stomatologa. Jest wiele rodzajów przebarwień:

  • Endogenne, uwarunkowane genetycznie, które wiążą się ze zmianami w tkankach zęba.
  • Egzogenne, uwarunkowane dietą i higieną jamy ustnej.
  • Związane z wiekiem.

Dlatego najważniejszą częścią wybielania musi być konsultacja i badanie stomatologiczne, które pozwolą określić przyczynę przebarwień oraz kondycję uzębienia,. Dopiero na tej podstawie można zaproponować optymalne, a więc efektywne i bezpieczne, rozwiązanie. Kiedy dla jednych wystarczająca okazuje się sama higienizacja (skaling i piaskowanie), dla innych skuteczniejsze jest wybielanie zębów metodą Beyond. Wszystko zależy od cech indywidualnych pacjenta.  

Jeśli chcesz wykonać zabieg wybielania zębów w Starachowicach, umów się na wizytę do naszego Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej “Stomatologia Borowski” – https://stomatologiaborowski.pl/kontakt/