Jak dbać o implanty zębów, aby służyły przez całe życie?

Celem implantologii stomatologicznej jest trwałe uzupełnienie utraconych zębów. To metoda sprawdzona i bezpieczna, wykonywana od ponad 30 lat. Implanty doskonale naśladują naturalne korzenie zębów i w pełni spełniają ich funkcje – na nich umieszczane są korony, których wygląd niczym nie różni się od naturalnych zębów. Założeniem implantacji jest utrzymanie takiego efektu do końca życia. Leczenie implantologiczne możliwe jest w trzech sytuacjach: pojedynczych braków, znacznego ubytku uzębienia oraz całkowitego bezzębia. W każdym z tych przypadków pielęgnacja implantów zębowych powinna wyglądać tak samo, jak dbanie o naturalne zęby. 

Dlaczego o implanty trzeba dbać, jak o naturalne zęby?

Niestety, często lekceważymy ten obowiązek, ponieważ wiemy, że sztuczne zęby nie są podatne na próchnicę, demineralizację szkliwa czy zapalenie miazgi. Zaniedbanie higieny jamy ustnej w przypadku implantów zębowych może być naprawdę fatalne w skutkach. Należy je regularnie szczotkować, zwłaszcza po posiłkach, nitkować, płukać jamę ustną płynem antyseptycznym i co pół roku usuwać kamień, aby uniknąć poważnego zapalenia tkanek otaczających implant.

Aby lepiej zrozumieć zasadność odpowiedniej higieny implantów zębów, należy najpierw poznać ich budowę. 

Implanty zębowe składają się z:

  • śruby – w 99% wykonywanej z tytanu, która jest odpowiednikiem korzenia zębowego, 
  • korony lub most – do złudzenia przypominają naturalny ząb, są osadzane na tytanowym implancie,
  • łączników (lokatory, belki i teleskop) – elementy łączące śruby z implantami.  

Jak dbać o higienę jamy ustnej tuż po wszczepieniu implantu?

Bezpośrednio po zabiegu zalecane jest schładzanie miejsca, w które został wszczepiony implant, aby złagodzić ból i obrzęk, a także zapobiec rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Kilka godzin po wszczepieniu implantu można już jeść, najlepiej potrawy niewymagające gryzienia. W ciągu pierwszych dwóch tygodni zakazane jest palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. W tym czasie należy też unikać wysiłku fizycznego. Dopiero po 3-6 miesiącach na implancie umieszczana jest korona. Zarówno zaraz po wszczepieniu implantu, jak i po założeniu korony nie można zapomnieć o higienie jamy ustnej. 

Właściwe nitkowanie

Kluczowe jest codzienne, właściwe nitkowanie implantów, polegające na wprowadzaniu nitki dentystycznej pod linię dziąseł. Jest to konieczne ze względu na budowę implantu. Kamień nazębny gromadzi się w jamie ustnej niezależnie od tego, czy mamy naturalne zęby, czy implant. W przypadku implantów zębowych może on dostawać się pod koronę, zamieniając się w narastający, twardy kamień poddziąsłowy. Doprowadza to do rozwoju bakterii kolonizujących kamień, które wywołują stan zapalny dziąseł, nazywany periimplantitis. Jego przebieg jest podobny do objawów, jakie wywołuje zapalenie przyzębia własnych zębów. Równie dobrze ta przypadłość może przebiegać bezobjawowo. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może spowodować ubytki kostne i utratę wszczepu. 

Kontrole implantologiczne

Dlatego tak ważne są regularne kontrole implantologiczne, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że implant został przyjęty przez organizm i nie trzeba już nic z nim robić. Kontrole implantologiczne zalecane są nawet dwa razy w roku. Z podobną częstotliwością należy zgłaszać się na usuwanie kamienia nazębnego. Ważne jest wczesne rozpoznanie periimplantitis, ponieważ w jego początkowej fazie wystarczy wykonać odpowiednie zabiegi higieniczne, czyli zazwyczaj skaling, aby pozbyć się tego, co nie było systematycznie czyszczone i zatrzymać proces zapalny. W bardziej zaawansowanych postaciach periimplantitis konieczne jest wdrożenie leczenia: irygacji, gdy doszło tylko do wysięku ropnego lub antybiotykoterapii – i sterowanej regeneracji kostnej, gdy doszło do ubytków kostnych.

Zastanawiasz się nad wstawieniem implantów? Umów się na wizytę w naszym Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach. Podczas konsultacji dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat implantów zębowych!