Implanty zębowe: najczęściej zadawane pytania

Implanty stomatologiczne to sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu można skutecznie i bezpiecznie wypełnić ubytki, a przy tym odzyskać komfort utracony wraz ze startą zęba. To jedna z najlepszych, a zarazem najczęściej wybieranych metod leczenia. W Polsce na implanty zęba z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Pacjenci kwalifikujący się na zabieg wstawienia zęba często mają wiele pytań. O co najczęściej pytają?

Czym są implanty zębowe?

Implanty, czyli wszczepy, stosuje się z powodzeniem w różnych gałęziach medycyny już od wielu lat. W stomatologii są to implanty stomatologiczne – specjalne ,,śrubki”, imitujące korzeń zęba, do których dołącza się nową koronę zębową, dzięki czemu można trwale odtworzyć utracone uzębienie. Implanty zębowe zwykle są stworzone z tytanu – materiału charakteryzującego się wysokim stopniem biokompatybilności, co decyduje o tym, że są dobrze tolerowane przez organizm i nie wywołują reakcji niepożądanych (np. alergii). Badania kliniczne pokazują, że implanty dentystyczne z powodzeniem przyjmują się u 96% pacjentów. To jeden z bezpieczniejszych i bardzo przewidywalnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej!

Czy każdy może wstawić implanty zębowe?

Implanty zębowe nie są rozwiązaniem dla wszystkich. Przede wszystkim nie można ich wstawić u osób poniżej 25. roku życia, ponieważ do tego czasu trwa rozwój układu kostnego i dopiero wtedy szczęki nabierają ostatecznego kształtu. Poza tym nie ma innych cezur odnoszących się do wieku. Na wstawienie zębów mogą zdecydować się nawet seniorzy, którzy często podejmują taką decyzję, ponieważ implanty zębów są wygodniejsze niż protezy ruchome, a przy tym wyglądają bardziej naturalnie. 

Oprócz tego, że implantów dentystycznych nie zaleca się dorosłym przed 25. rokiem życia, nie wykonuje się ich także u pacjentów chorych na:

  • cukrzycę,
  • choroby kardiologiczne;
  • choroby reumatyczne,
  • choroby szpiku kostnego,
  • nowotwory,
  • Parkinsona,
  • AIDS,
  • schorzenia wyniszczające organizm – alkoholizm, narkomanię,
  • bruksizm – zgrzytanie zębami na tle nerwowym,
  • choroby psychiczne.

Także kobiety w ciąży powinny poczekać z leczeniem implantologicznym. W każdym przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem stomatologiem. W naszym Centrum Implantologii staramy się pomóc wszystkim pacjentom i zaproponować im najlepszą dla nich metodę leczenia!

Na czym polega wszczepienie implantu?

Leczenie implantologiczne jest dość złożone i składa się z dwóch głównych części – chirurgicznej i protetycznej. Przed wszczepieniem implantu, jeśli występują jakieś problemy jamy ustnej (próchnica, choroby dziąseł, itp.), koniecznie należy przeprowadzić wstępne leczenie stomatologiczne. Sam zabieg implantologiczny jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Założenie jednego implantu trwa około godzinę. Ponieważ implanty zębowe są dla organizmu ciałem obcym, od momentu ich wszczepienia następuje okres osteointegracji, w czasie którego implant łączy się z tkanką łączną. Osteointegracja implantu, z zależności od jego umiejscowienia, może trwać od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie, gdy kość i wszczep zespolą się, należy wykonać kontrolne zdjęcie rentgenowskie i założyć na około 10 dni tzw. śruby gojące – są potrzebne, aby przygotować dziąsła do założenia korony protetycznej. Ostatnim elementem leczenia implantologicznego jest już właściwy zabieg protetyczny. 

Czy wszczepianie implantów boli?

Wielu osobom zabieg chirurgiczny może wydawać się bolesny i niekomfortowy. Jednak w przypadku leczenia implantologicznego nie trzeba obawiać się bólu! Dziś implantologia jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Przy wszczepianiu implantów stosuje się innowacyjne technologie oraz nowoczesne środki znieczulające, które zapewniają maksymalny komfort pacjenta. Mimo to trzeba mieć świadomość, że o ile sam zabieg implantologiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym nie wiąże się z bólem, o tyle pewne odczucia bólowe mogą pojawić się, gdy środki sedacyjne przestaną działać. Niemniej jednak wszelkie dolegliwości pozabiegowe z całą pewnością można pokonać z pomocą leków przeciwbólowych. 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące implantów zębowych, skonsultuj się z nami! Lekarze ze Stomatologii Borowski w Starachowicach implantologią zajmują się profesjonalnie i chętnie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu!