--

Implanty zębowe: dlaczego warto?

W wyniku utraty zęba uśmiech staje się mniej atrakcyjny, a gryzienie i przeżuwanie może sprawiać problemy. Z pomocą przychodzi wówczas nowoczesna i doskonale przygotowana na tego typu sytuacje dziedzina stomatologii – implantologia. To dzięki niej możliwe jest odzyskanie pięknego, pełnego uśmiechu. 

Trochę informacji o zębach

Dzieci mają w jamie ustnej 20 zębów mlecznych, dorosły człowiek zaś docelowo powinien mieć w sumie od 28 do 32 zębów. Wśród nich wymienić należy: 

  • 8 siekaczy,
  • 4 kły,
  • 8 przedtrzonowców,
  • 8-12 trzonowców.

Ząb, który składa się z żywej tkanki, dzieli się na trzy podstawowe elementy: koronę, szyjkę zębową i korzeń. Korona to widoczna część zęba, która wystaje ponad dziąsło. To element, widoczny podczas uśmiechu, narażony na działanie czynników zewnętrznych i odpowiadający za funkcje siekania (gryzienia) lub żucia pokarmów. Korona poprzez szyjkę zębową łączy się z korzeniem. Zęby mogą mieć od jednego do nawet czterech korzeni – najwięcej mają ich zęby trzonowe. Korzeń jest elementem, który wpływa na stabilność zęba – im dłuższy korzeń, tym ząb jest silniej utrzymywany w zębodole, czyli specjalnym łożu dla zęba w kości szczęki i żuchwy. Bez korzenia korona zęba nie miałaby możliwości utrzymania się w zębodole. Dlatego też rekonstrukcję zęba zaczyna się od odbudowy korzenia, który w implantologii jest zastępowany specjalną śrubą, zwaną implantem zębowym.

Dla kogo implanty zębów

Nasi eksperci Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski ze Starachowic podkreślają, że implant zębowy stanowi filar dla odbudowy protetycznej, takiej jak korona, most czy proteza. Bez korzenia lub implantów niemożliwe  jest ustabilizowanie widocznej części nowego zęba. Najczęściej do wykonania implantów zębowych wykorzystuje się tytan. To materiał, który jest doskonale przyswajalny przez organizm ludzki, zmniejszając do minimum ryzyko odrzucenia implantów lub pojawienia się reakcji alergicznych. Dynamiczny rozwój implantologii pozwolił na dostosowanie zabiegów do osób w różnym przedziale wiekowym. Niemal każdy dorosły człowiek może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów – pod warunkiem, że pomyślnie przeszedł konsultację stomatologiczną. Nasi eksperci odradzają jednak implanty pacjentom poniżej 16. roku życia ze względu na fakt, że w tym wieku mają wciąż rozwijający się układ kostny. Także pacjenci, u których nasi stomatolodzy stwierdzą choroby przyzębia, są kierowani najpierw do periodontologa. Przed zabiegiem wszczepienia implantu redukujemy również wszelkie szkodliwe czynniki, które wpływają na stan zębów oraz przeprowadzić konieczne zabiegi (na przykład poprzez czyszczenie zębów z kamienia i płytki nazębnej). 

Implanty zębów – cena 

Cena implantu zębowego zależy od zastosowanego systemu implantów (np. Nobel, Mozo, Astra, 3i, Ankylos, MIS, Alfa Bio, Bego, SGS czy Straumann) oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Nasi eksperci z Centrum Stomatologia Borowski zawsze stosują sprawdzone i bezpieczne systemy implantów dobrane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Zabieg wszczepienia implantów składa się z kilku etapów. Przede wszystkim niezbędne jest przeprowadzenie leczenia wstępnego obejmującego:

  • leczenie zapalenia dziąseł i przyzębia – jeśli zachodzi taka konieczność;
  • zakończenie leczenia próchnicy;
  • odbudowanie masy kostnej – jeśli ilość tkanki kostnej jest niewystarczająca;
  • ustabilizowanie poziomu cukru w organizmie w przypadku diabetyków;
  • odstawienie leków przeciwkrzepliwych, takich jak Acard na ok. 48 godz. przed zabiegiem.

Dopiero później odbywa się zabieg właściwy, czyli wszczepienie implantów zębowych. 

Implanty zębów – na jak długo?

Trwałość implantów nie jest ograniczona czasowo, pod warunkiem dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej. W dłuższej perspektywie implant, podobnie jak naturalny ząb, powinniśmy chronić przed infekcjami. Chroniczne zapalenie spowodowane przez płytkę bakteryjną może prowadzić do zaniku kości i utraty implantu. Metoda implantologii i implanty najlepiej naśladują naturalne zęby i w pełni spełniają ich funkcje. Wszczepienie implantu nie tylko zapewnia stabilność nałożonych koron, lecz także zapobiega zanikowi kości szczęki, do którego może dojść w przypadku utraty zębów.