Aparat ortodontyczny i higiena jamy ustnej

Każdy, kto rozpoczął leczenie ortodontyczne, doskonale wie, że przy aparacie stałym utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej wcale nie jest proste. Częste i dłuższe mycie zębów, siłowanie się ze szczoteczką i ratowanie się dodatkowymi akcesoriami niejednokrotnie sprawia, że dbanie o zęby z aparatem ortodontycznym jest prawdziwym wyzwaniem. Jednak warto je podejmować, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Zobacz, czym i jak czyścić zęby z aparatem!

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego to może być ta dotychczas używana szczoteczka manualna, elektryczna lub soniczna. Jeśli uważasz jednak, że jej główka zbyt szybko się niszczy lub po prostu nie spełnia właściwie swojej funkcji, możesz wyposażyć się w:

  • szczoteczkę ortodontyczną z miękkim włosiem w kształcie litery V – miękkie włoski delikatnie masują dziąsła, nie wywołując ich krwawienia. Włókna ułożone w literę V z łatwością dopasowują się do nierówności aparatu, docierając do najtrudniejszych miejsc. Dłuższa rączka znacznie ułatwia czyszczenie tylnych zębów; 
  • specjalne końcówki do szczoteczek elektrycznych. Wśród nich znajdują się takie, których włoski skupione są w jednym punkcie, dzięki czemu dokładnie wymiatają wszelkie osady i resztki posiłków nawet z najmniejszych zakamarków. A również takie, których włoski zlokalizowane są na obrzeżach główki oraz w jej środku, przez co można dobrze wyczyścić zęby, nie martwiąc się o zerwanie zamków;
  • szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Tu również jest bardzo szeroki wybór. Zaczyna się od zwykłych szczoteczek jednopęczkowych, a kończy na wymyślnych, małych wyciorkach, których włosie pokryte jest działającą antybakteryjnie chlorheksydyną. Jedne z tych szczoteczek mają długie rączki, inne całkiem krótkie (tzw. handy). Używając ich, łatwo uchronić się przed próchnicą w przestrzeniach międzyzębowych!

Płyn do płukania

Z aparatem ortodontycznym czy bez niego, pełna higiena jamy ustnej wymaga stosowania  płynu do płukania! Dzięki niemu można nie tylko pozbyć się pozostałości pokarmów, lecz także płytki nazębnej! Ponadto płyny do płukania jamy ustnej działają bakteriobójczo, ochronnie i zabezpieczająco. Warto wybierać te, których skład jest wolny od alkoholu (może wysuszać i dodatkowo podrażniać błonę śluzową jamy ustnej), za to zawiera np. witaminę E oraz prowitaminę B5. 

Irygator

Irygator dotrze wszędzie tam, gdzie nie dociera szczoteczka, nić ani żadne inne przyrządy do mycia zębów. To urządzenie wytwarza silny strumień wody pod ciśnieniem, dzięki czemu jest w stanie wyczyścić nie tylko przestrzenie międzyzębowe, lecz także szczeliny zamka. Stosując taką irygację, dodatkowo przeprowadza się delikatny masaż dziąseł, który łagodzi podrażnienia i przynosi ukojenie. To jeden z najlepszych gadżetów stomatologicznych, nieoceniony dla wszystkich z aparatem ortodontycznym. 

Często i dokładnie

Chociaż odpowiedź na pytanie: jak myć zęby z aparatem ortodontycznym, wydaje się banalnie prosta, bynajmniej taka nie jest. Aparat to duże utrudnienie nawet dla samego szczotkowania. Trzeba naprawdę dużo samodyscypliny i wytrwałości, aby robić to często, a co równie ważne, dokładnie. Prawidłowe mycie zębów leczonych ortodontycznie powinno odbywać się przynajmniej 5 razy dziennie, czyli rano, wieczorem oraz po każdym posiłku. Każdym oznacza także wszelkie, nawet najmniejsze przekąski. Oprócz szczotkowania warto zastosować nić dentystyczną. Chociaż jest to utrudnione, będzie się opłacać, ponieważ przy aparacie szczeliny między zębami są wyjątkowo podatne na pojawienie się kamienia nazębnego i próchnicy. Szczoteczki jednopęczkowe, płyn do płukania i irygator to akcesoria, które dotrą do najciaśniejszych zakamarków, gwarantując, że po zdjęciu aparatu zęby będą nie tylko piękne, lecz także zdrowe!

Masz jakieś pytania dotyczące leczenia ortodontycznego? Skontaktuj się z naszym Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!